Menu

کاربردهای اصلی سرور مجازی vps چیست؟

میزبانی وب در فرمهای متنوعی رخ می دهد. این میزبانی از پایین ترین رده یعنی استفاده از هاست اشتراکی آغاز می گردد و تا استفاده از سرور اختصاصی برای پروژه های کلان، وسعت می یابد. در این میان vps یا سرور مجازی (سرور خصوصی مجازی) هم قابل استفاده است.

اما وجود قیمتهای مختلف در خصوص پلنهای متنوع سرور مجازی، سبب شده نوعی سردرگمی در میان کاربران این سرویس به وجود آید. در این مقاله نگاهی عمیقتر به سرویس سرور مجازی و پرطرفدارترین استفاده های آن خواهیم داشت.

  • لیست مطالب این بخش

سرور مجازی چه کاربردهایی دارد:

  • میزبانی وب
  • راه اندازی یک اپلیکیشن
  • گیمینگ
  • ارسال ایمیل
  • راه اندازی vpn
  • سرویس VOIP

برای مشاهده پلنهای سرور مجازی گروه آزما کلیک کنید.

6 کاربرد مهم سرور مجازی

یک سرور فیزیکی را با منابع خاصی از قدرت پردازش، حافظه و فضای ذخیره دیتا، پهنای باند و غیره تصور کنید. با استفاده از نرم افزار مجازی سازی در این سرور، سرور مجازی ایجاد می گردد. در واقع در فضای هاستینگ، تعدادی مینی سرور ایجاد می گردد که سرور مجازی یا vps نام دارد. هر اکانت vps به یک مالک اختصاص داده شده است. بنابر این هر فرد منابع اختصاصی خود را داراست و برای مالک سرور خیلی تفاوتی با مدیریت یک سرور فیزیکی ندارد.

تقسیم بندی منابع سرور فیزیکی و دستیابی به سرور مجازی، منجر به ایجاد انواع سرور مجازی شد. vps را به هر شکلی می توان پیکره بندی کرد، بنابراین انعطاف پذیری بالایی دارد. انواع استفاده های سرور مجازی به شرح زیر است:

میزبانی وب:

بیشترین استفاده از vps، میزبانی وبسایت است. برای رسیدن به این هدف به یک سیستم عامل (OS) و برنامه های کاربردی وب سرور نیاز دارید. استفاده از vps برای مدیریت وبسایت منافع زیادی دارد، گرچه هاست اشتراکی نیز برای راه اندازی وبسایت کاربرد دارد اما ترافیک پایینی را ساپورت می کند. ولی vps برای سایتهای تجاری و پرترافیک کارایی دارد.

راه اندازی اپ:

با توجه به سرعت پیشرفت فناوری، استفاده از VPS برای میزبانی وبسایت بطور فزاینده ای گسترش یافته. بطور مثال، ووردپرس، یک برنامه کاربردی تحت وب است که امروزه توسط بیش از ۴۰ درصد وبسایتها مورد استفاده قرار می گیرد.

اپلیکیشن های تحت وب نیز، بسیار متنوع هستند و VPS با کاربردهایش، محیط ایده آلی برای هر برنامه و اپلیکیشنی، خواهد بود. قابل ذکر است که اپ ها به مرور زمان به منابع بیشتری نیاز پیدا کرده و زمانیکه متقاضی گسترش منابع آن باشید این امکان با استفاده از سرور مجازی وجود دارد.

گیمینگ:

محبوبیت بازیهای آنلاین بطور فزاینده ای در حال گسترش است. و تبدیل به یک منبع درآمد عالی برای شرکتها شده است. راه های زیادی برای کسب درامد از طریق راه اندازی گیم سرور وجود دارد. بطور مثال یکی از محبوب ترین سرورهای بازی در دنیا، Minecraft است. اپراتورهای ماینکرفت با استفاده از تبلیغات، دریافت حق عضویت، فروش کالا و موارد دیگر، کسب درآمد می کنند.

هرچه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، نیاز به منابع برای اجرای بازی بیشتر خواهد بود. با این حال پیش بینی تعداد نهایی بازیکنان سخت است. بنابراین، vps راه حل ایده آلی برای سرور بازیست زیرا به راحتی می توانید منابع خود را گسترش دهید.

سرور ایمیل:

امروزه بسیاری از سازمانها در سرتاسر جهان برای مکاتبات خود ایمیل ارسال می کنند. ارسال ایمیل تبدیل به شریان حیاتی هر کسب و کاری (از کسب و کارهای محلی تا کسب و کارهای بین المللی) شده.  راه حلهای متعددی برای ارسال ایمیل وجود دارد، اما استفاده از vps منجر به رعایت حریم خصوصی و تامین امنیت بالا در مبادلات داده ها می شود. از همه مهمتر با استفاده از یک سرور مجازی می توانید به اهداف متعددی دست یابید. بنابراین می توانید، همزمان برای میزبانی وب و ایمیل سرور استفاده بکنید.

راه اندازی vpn:

vpn (virtual private  networks) استفاده های گوناگونی دارد. بطور مثال تغییر IP و یا تغییر موقعیت جغرافیایی، تا افزایش حریم خصوصی آنلاین. یکی از جذاب ترین ویژگی های vpn انتقال داده ها از طریق تونل رمزگذاری است. این لایه امنیتی به این معناست که هر بیزینسی که نیاز به پشتیبانی کارمندان خود بصورت ریموت دارد می تواند از vpn استفاده نماید که قابل نصب بر vps است.

راه اندازی سرویس VOIP:

همانند ایمیل، VOIP نیز یک وسیله ارتباطی ضروری برای بسیاری از کسب و کارهاست. با این حال، این سرویس هم ارزان نیست، مگر آنکه از کانال سرور مجازی راه اندازی شود تا مقرون به صرفه باشد.

بخش های بعدی

بخش اول

پیکربندی ایمن سرور مجازی با

Ubuntu 20.04

در این بخش با خرید یک VPS با سیستم عامل Ubuntu 20.04 به کمک نرم افزار Putty وارد سرور می شویم . Hostname  و Timezone را پیکربندی می کنیم ، نرم افزار را آپدیت کرده و بروز رسانی های خودکار را راه اندازی می کنیم  . یک SSHkeys تولید کرده و بدون نیاز به پسورد وارد سرور خواهیم شد. فایروال را روی سرور اعمال کرده و با fail2ban تعداد درخواست های ورود به سرور را محدود می کنیم.

نظرتان را بگویید