Menu

میزبانی سرور IaaS و مزایا و معایب آن

IaaS مخفف Infrastructure-as-a-Service، به معنای زیرساخت به‌عنوان یک سرویس است. IaaS پیش از آنکه در سرویس‌های میزبانی سرور رایج گردد، یک مدل از خدمات ابری بود که به سازمان‌ها و کاربران امکان می‌دهد منابع محاسباتی مانند سرورها، شبکه و ذخیره‌سازی را بصورت مجازی انجام دهند. در این مدل، سرویس‌دهنده ابر عمومی IaaS، مسوولیت خرید، نصب و نگهداری زیرساخت فیزیکی را برعهده دارد و سازمان‌ها تنها مسوولیت مدیریت و پیکربندی منابع مجازی دارند.

اما جدیدا برخی از دیتاسنترهایی که خدمت میزبانی سرور ارائه می‌دهند، IaaS را نیز به خدمات خود اضافه کرده‌اند. اینکه کدامیک از این دو سرویس، توسط کسب و کارها انتخاب شود، قدری سخت به نظر می‌آید و پاسخی قطعی درباره آن وجود ندارد. ما در این مقاله مزایا و معایب سرویس کولوکیشن IaaS را ذکر کرده‌ایم تا بتوانید اطلاعاتی جهت تصمیم‌گیری بهتر بدست آورید.

کولوکیشن IaaS چیست؟

این مدل از سرویس میزبانی سرور در یک مرکز داده، به معنای تامین زیر ساخت IT و حتی سرور، بنا به نیاز مشتری است. به‌عبارت دیگر، تامین‌کننده کولوکیشن سرور، به مشتریان دسترسی به سرور و یا سایر زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند که بتوانند از راه دور از آن استفاده نمایند.

این سرویس، کولوکیشن IaaS را متفاوت‌تر از سرویس‌های رایج کولوکیشن می‌کند. سرویس‌های رایج میزبانی سرور، صرفا اجاره فضای فیزیکی مرکز داده را فراهم می‌کند و مشتری خودش موظف است سرورهایش را تامین نماید. در مقابل کولوکیشن IaaS هم سرور و هم امکانات دیتاسنتر را در اختیار قرار می‌دهد.

حتی می‌توان در این سرویس، پلن‌ها و تنظیمات مختلفی اعمال کرد که مشتری به راحتی بتواند زیرساخت خود را مدیریت بکند. همین ویژگی باعث می‌شود که کولوکیشن IaaS با ابرعمومی مورد مقایسه قرار بگیرد.

Rack Space و Equinix در حال حاضر کمپانی‌هایی هستند که کولوکیشن IaaS ارائه می‌دهند.

colocation-IaaS

مزایا و منافع کولوکیشن  IaaS چیست؟

با وجود سرویس‌های ابری با قابلیت مقیاس‌پذیری و همچنین قیمت پایین‌تر در شرایط با پیکربندی و تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری یکسان، چرا باید از کولوکیشن IaaS استفاده کرد؟!

پاسخ آن است که در این مدل از سرویس میزبانی سرور، امکان اعمال تنظیمات بیشتر بر روی سرورهای بدون سیستم عامل وجود دارد. یا بهتر است که بگوییم در این نوع سرویس، سرورهایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که بدون سیستم عامل هستند و بنابراین شما می‌توانید تنظیمات بیشتری را بر روی سرورها اعمال نمایید.

در سرویس کولوکیشن IaaS انتخاب‌های متنوعی از سرورهای بدون سیستم عامل مجازی در اختیار شما قرار می‌گیرد. با سرورهای بدون سیستم عامل می‌توانید بصورت مستقیم روی سخت افزار فیزیکی کنترل داشته باشید و این به شما امکان می‌دهد تا نرم افزارهای خاصی را بر روی سرورها اجرا نمایید و تنظیمات پیکربندی سفارشی خود را بر اساس نیازهای خاص خود انجام دهید. در واقع از تنوع بیشتری در انتخاب سخت افزار و تنظیمات سرور برخوردار خواهید شد.

ممکن است سرویس دهنده مورد نظر شما، انواع مختلفی از سرورها را با حافظه پردازنده، دیسک، کارت شبکه و امکانات دیگر ارائه دهد. پس شما با تنظیمات مناسب می‌توانید سرورهایی را که بهترین عملکرد و سازگاری با نیاز شما دارند، انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید از عملکرد بهتر و بهره‌وری بالاتر سرورها بهره‌مند شوید زیرا هیچ هزینه‌ای برای مجازی‌سازی وجود ندارد و سرور به طور کامل برای برنامه‌ها و سرویس‌های شما در دسترس است.

سایر مزایای سرویس میزبانی سرور IaaS

کولوکیشن IaaS امکان کنترل بیشتری را روی زیرساخت فیزیکی برای مشتریان فراهم می‌کند. به جای دسترسی صرف به یک سرورمجازی، کسب و کار شما می‌تواند با استفاده از میزبانی سرور IaaS یک سرور فیزیکی بدون سیستم عامل در اختیار داشته باشد. بنابراین کنترل بیشتری هم می‌تواند روی پشته شبکه (Networking Stack) داشته باشد.

از طرفی امکان مدیریت سرویس هم راحت‌تر خواهد بود. میزبانی سرور IaaS نوعی سرویس اضافه نسبت به شیوه‌های متداول میزبانی سرور هست که به مشتری امکان می‌دهد، زیرساخت خود را مدیریت بکند که این امکان در ابر عمومی وجود ندارد زیرا صرفا زیرساخت را در اختیار شما قرار می‌دهد و پیکره‌بندی با خود شماست.

به عبارتی اگر گزینه‌های بیشتر، کنترل بیشتر و پشتیبانی فنی بیشتری می‌خواهید کولوکیشن IaaS بهتر از ابر عمومی است.

محدودیت های Colocation IaaS

همانطور که گفته شد، این سرویس، سرویس گرانی است و کسب و کارها باید هزینه زیادی را برای این سرویس پرداخت کنند. در صورتیکه ماشین مجازی، قیمت پایین‌تری نسبت به آن دارد. یا از نظر مانیتورینگ و امنیت، پلن‌های چندان متنوعی نسبت به سرویس‌های ابری در این سرویس وجود ندارد.

جمع‌بندی

در حال حاضر تعدادی از شرکتهای ارائه کننده سرویس میزبانی سرور، سرویس کولوکیشن IaaS یا همان زیرساخت به عنوان سرویس را ارائه می‌دهند. در سرویس‌های متداول میزبانی سرور، شما فقط فضای سرور را که شامل رک یا یونیت هست اجاره خواهید کرد. اما در این سرویس، سرورهای خالی یا به قولی فاقد سیستم عامل به همراه سایر زیرساخت‌های مورد نیاز IT در اختیار شما قرار می‌گیرد. این سرویس هزینه بالایی دارد ولی امکان کنترل بالایی روی زیرساخت برای شما فراهم می‌آورد.

نظرتان را بگویید