Menu

چالش‌های دیتاسنتر؛ چالش‌های فعلی دیتاسنترها

توسط ۲۴ مهر ۱۴۰۲ دیتا سنتر

در این مقاله ابتدا، نگاهی کلی به مفهوم دیتاسنتر (مرکز داده) و مدیریت دیتاسنتر انداخته، سپس چالش‌های عمده یک دیتاسنتر را بررسی می‌نماییم. به‌طور‌کلی چالش‌های یک دیتاسنتر شامل: مدیریت حرارت، مصرف انرژی، مقیاس‌پذیری، امنیت، مدیریت و آمادگی برای بحران است. در این مقاله هر یک از این چالش‌‌ها را به تفکیک مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دیتاسنتر یا مرکز داده کجاست؟

به‌طور‌کلی مفهوم دیتاسنتر یا مرکز داده، به محل نگهداری از سرورها اشاره می‌کند. دیتاسنتر محلی برای ذخیره، مدیریت و پردازش داده‌ است؛ بنابراین، تجهیزات پیچیده شبکه به همراه سرورها را در خود نگهداری می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله دیتاسنتر چیست را مطالعه بفرمایید.

مدیریت دیتاسنتر

قبل از آنکه چالش‌های مختلف دیتاسنترها را بررسی نماییم، لازم است که قدری درباره مدیریت دیتاسنتر بدانیم. مدیریت دیتاسنتر به مجموعه‌ای از وظایف و فعالیت‌های روزانه یک سازمان، برای راه اندازی یک دیتاسنتر و هدایت مسائل فنی و IT آن اشاره دارد. مدیریت دیتاسنتر، نقش مهمی در حفاظت از اطلاعات و امنیت داده‌ها بازی می‌کند. مدیریت دیتاسنتر، مولفه‌های متعددی را در بر می‌گیرد که شامل: سخت‌افزار، نرم‌افزار، زیرساخت فیزیکی و خدمات است.

مولفه‌های اساسی برای مدیریت دیتاسنتر

 • درخواست‌ها برای استفاده از انواع سرویس‌های دیتاسنتر.
 • زیرساخت‌های IT.
 • پلتفرم‌های متعدد.
 • پرسنلی که درخواست‌ها، پلتفرم‌ها و زیرساخت‌ها را مدیریت می‌کنند.
 • بکاپ و یا پشتیبان‌گیری از داده‌ها.
 • فضای ذخیره اطلاعات و پخشایش دیتاها.

چالش‌های یک دیتاسنتر

در حالیکه دیتاسنترها پیچیده‌ترین زیرساخت‌ها را در اختیار دارند، اما با چالشهای متعددی هم مواجه‌اند. مثلا امنیت، بزرگترین مشکل یک دیتاسنتر است. هر بخشی از یک دیتاسنتر، از زیرساخت آن گرفته تا شبکه، پلتفرم و سرویس‌ها در معرض انواع تهدیدات امنیتی داخلی و خارجی هستند. ضمن آنکه خود دیتای دیتاسنترها در معرض انواع تهدیدات هکری، افشاء اطلاعات و غیره هستند.

جدای از سختی مدیریت و نگهداری از یک دیتاسنتر در زمینه مسائل فنی، در اختیارداشتن نیروی فنی خبره برای نگهداری از سخت‌افزار و نرم‌افزارهای دیتاسنتر، مساله‌ای مهم برای مدیران دیتاسنتر است.

سایر چالش‌های دیتاسنتر به شرح زیر است

مدیریت حرارت: یکی از چالش‌های اصلی دیتاسنترها، مدیریت حرارت است. سرورها و تجهیزات دیتاسنتر گرمای زیادی تولید می‌کنند و نیاز به سیستم‌های خنک‌کننده مطمئن و کارآمد دارند. تنظیم دما و هوارسانی مناسب، بهبود بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی مرتبط با خنک‌کننده‌ها می‌تواند در مدیریت حرارت کمک کند.

مصرف انرژی: دیتاسنترها مصرف بالایی از نظر انرژی دارند. سرورها، تجهیزات شبکه، سیستم‌های خنک‌کننده و سیستم‌های نورپردازی همگی به انرژی برق نیاز دارند. بهبود بهره‌وری انرژی و استفاده از تکنولوژی‌های مدیریت انرژی می‌تواند کمک کند تا مصرف انرژی کاهش یابد و هزینه‌های مرتبط با آن کاهش یابد.

مقیاس‌پذیری: دیتاسنترها باید قابلیت مقیاس‌پذیری داشته باشند تا بتوانند با افزایش نیازهای مربوط به ظرفیت و پردازش داده سازگار شوند. اضافه کردن سرورها و تجهیزات جدید، توسعه زیرساخت‌های شبکه و مدیریت منابع به صورت مؤثر می‌تواند در مقیاس‌پذیری دیتاسنترها کمک کند.

امنیت: دیتاسنترها منابع حساس و اطلاعات ارزشمندی را نگهداری می‌کنند. بنابراین، امنیت فیزیکی و سایبری این مراکز بسیار حائز اهمیت است. محافظت از دسترسی غیرمجاز، رمزنگاری داده‌ها، تشخیص نفوذ و مدیریت ریسک امنیتی از جمله مسائلی است که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند.

مدیریت: دیتاسنترها نیاز به مدیریت کامل و کارآمد دارند. این شامل مدیریت سخت‌افزارها، نرم‌افزارها، شبکه‌ها، امنیت، رویدادها و مشکلات فنی است. استفاده از سیستم‌های مدیریت دیتاسنتر، اتوماسیون و دستگاه کنترل و مانیتورینگ دیتاسنتر می‌تواند در کاهش خطاها و بهبود عملکرد کمک کند.

آمادگی برای بحران: دیتاسنترها باید آمادگی کافی برای مواجهه با بحران‌های احتمالی مانند قطعی برق، حمله سایبری، حوادث طبیعی و غیره را، داشته باشند. برنامه‌ریزی مناسب برای پشتیبانی، تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها و طرح ریکاوری پس از بحران از جمله اقداماتی هستند که در این زمینه لازم است انجام شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که ذکر شد یک دیتاسنتر با مسائل و مشکلات پیچیده‌ای مواجه است و این مسائل در حوزه‌های مختلفی از نظر فنی، نیروی انسانی، امنیتی و غیره گسترده شده‌است که در زیر خلاصه‌ای از مهمترین چالش‌هایی که یک دیتاسنتر را با خود درگیر می‌نماید ذکر شده‌است:

 • مدیریت منابع فعلی برای پاسخگویی به تقاضای مشتری،
 • از دست دادن کسب و کار و نارضایتی مشتری،
 • هزینه خرابی – شخصی و بهره‌وری،
 • گزارش لحظه‌ای داده ها،
 • محدودیت‌های دولتی،
 • مدیریت مصرف برق،
 • پیشرفت تکنولوژی،
 • بهبودی از فاجعه،
 • مقیاس‌پذیری و حمایت از نتایج کسب و کار،
 • چالش مالی کاهش هزینه‌ها

جهت اطلاع از سرویسهای دیتاسنتر (مرکزداده) گروه آزما، میزبانی سرور (کولوکیشنسرورمجازی، اجاره IP، با شماره ۸۱۵۷۱-۰۲۱ تماس حاصل بفرمایید.

نظرتان را بگویید