Menu

چگونه کیفیت سرور مجازی بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟

توسط ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ مهر ۱ام, ۱۴۰۲ دیتا سنتر, سرور مجازی
چگونه کیفیت سرور مجازی بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟

کیفیت سرور مجازی و نحوه ارائه محتوا به کاربران نهایی تاثیر مستقیمی بر رتبه و جایگاه سایت در موتورهای جستجو دارد. سرعت بارگذاری صفحات سایت،کم بودن خطاها و لغزش ها و همچنین تجربه کاربری خوب برای بازدید کنندگان موارد مهمی هستند که گوگل در ارزیابی و جایگذاری یک سایت در نتایج جستجو ، آنها را در نظر می گیرد. یک سرور مجازی عالی و با کیفیت که از منابع سخت افزاری قوی برخوردار باشد می تواند سرعت بارگذاری و کارکرد صفحات را بهبود بخشد و از این طریق تجربه بهتری را برای کاربران فراهم آورد که در نهایت منجر به افزایش رتبه و جایگاه سایت در نتایج جستجو می شود.

 • کیفیت سرور مجازی به چندین طریق بر SEO سایت تاثیر می‌گذارد:

سوال: چرا باید از سرور مجازی برای میزبانی سایت استفاده کنیم

خب، دلایل برای این کار زیاد است و مزایا و معایب خود را دارد. اما بصورت خلاصه باید گفت که داشتن یک سرور شخصی شرایطی را مهیا می کند تا شما بتوانید هرگونه تغییراتی را سریعا اعمال کنید و این در حال است که وقتی یک هاست اشتراکی خرید می کنید دیگر نمی تونید آن را سفارشی کنید چرا که شرکت ارائه دهنده با یک سری تنظیمات عمومی آن را برای کلیه مشتریان کانفیگ نموده است.اما شما می توانید با تنظیمات سرور مجازی و تنظیمات امنیت سرور خود را کاملا سفارشی نمایید. 

سرعت بارگزاری سایت

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای SEO سرعت بارگذاری صفحات سایت است. با استفاده از یک vps قدرتمند سرعت بارگذاری سریع‌تر صفحات و بهبود تجربه کاربری را فراهم کنید تا بر رتبه بندی سایت خود در گوگل تاثیر مثبت بگذارید. مخصوصا اگر سرور مجازی ایران باشد که نزدیکی مکان قرار گیری سرور دلیل مضاعف بر افزایش سرعت سایت میشود.

افزایش پهنای باند

پهنای باند، مقدار داده‌ای است که می‌تواند در یک دقیقه از یک ارتباط اینترنتی عبور کند. هرچه پهنای باند بیشتر باشد، سرعت دریافت و ارسال اطلاعات نیز بیشتر خواهد بود. در مورد سرورهای مجازی، خبر خوب این است که پهنای باند برای آنها محدودیتی وجود ندارد! بنابراین یک سرور مجازی می‌تواند پهنای باند بیشتری نسبت به سرورهای فیزیکی داشته باشد. حال این پهنای باند بیشتر چه تاثیری بر سئو دارد؟ ابتدا سرعت بارگیری صفحات سایت افزایش می‌یابد و این یکی از عوامل اصلی رنکینگ بهتر در گوگل است. علاوه بر این اگر شما از سرویس‌های ابری مانند کلودفلر، کش و غیره نیز استفاده کنید که نیاز به پهنای باند زیادی دارند، بهبود عملکرد این سرویس‌ها نیز کیفیت محتوا و تجربه کاربری را افزایش می‌دهد که تاثیر مثبتی بر سئو دارد. بنابراین در کل یک سرور مجازی با پهنای باند بالا نه تنها سرعت بارگیری صفحات را بهبود می‌بخشد بلکه از سرویس‌های ابری نیز بهتر استفاده می‌شود و این دو مساله باعث بهبود سئو می‌شود.

دسترسی به سرویسهای ابری

سرور مجازی می‌تواند به سرویس‌های ابری متصل شود که باعث افزایش سرعت سایت، امنیت و کارایی عملکرد می‌شود. این امر نیز بر SEO مثبت تاثیر خواهد گذاشت. در واقع بسیاری از ابزارهای ابری می‌توانند به بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک کنند.

از جمله این ابزارها می‌توان به:

 • ابزارهای کد نویسی مانند کد پن که کدها را بهینه می‌کنند و باعث کاهش خطا و بهبود سرعت سایت می‌شوند.
 • سرویس‌های نظارت و امنیتی مثل نظارت بر سلامت سایت، سنجش عملکرد و.. که علائم امنیت و سلامت سایت را به گوگل نشان می‌دهند. ابزارهای امنیتی مانند DDOS Protectionدسترسی غیرمجاز را محدود می‌کنند و امنیت سایت را برای گوگل بهبود می‌بخشند.
 • سرویس‌های آنالیتیکس و سئو مانند سمتریک، Ahrefs و .. که نقاط قوت و ضعف سئوی سایت را اندازه‌گیری می‌کنند و راهکارهایی برای بهبود آن ارائه می‌دهند.
 • سرویس‌های بک‌آپ و ابزارهای ذخیره‌سازی که در صورت هرگونه مشکل امکان بازیابی سریع سایت را فراهم می‌کنند، اشاره کرد.

این ابزارهای ابری را می‌توانید به سرور مجازی خود متصل کنید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید.

اتصال بهتر و ثابت تر به اینترنت

اتصال ثابت و بدون قطعی به اینترنت یکی دیگر از عوامل مهم برای بهبود SEO است که سرور مجازی قادر به ارائه آن است. سرورهای فیزیکی روی یک شبکه مشترک با دیگر سرورها قرار دارند و در بخشی از ظرفیت پهنای باند کلی شبکه قرار می‌گیرند و مشکلات احتمالی شبکه بر روی آنها تاثیر می‌گذارد. اما سرورهای مجازی با اتصال مستقل و خطوط مخابراتی خود به اینترنت، پهنای باند کامل یک خط را به طور انحصاری در اختیار دارند و احتمال قطع شدن اتصال یا مشکل سرعت اینترنت کمتر است. علاوه بر این سرورهای مجازی به سرورهای حقیقی (فیزیکی) نزدیکتر هستند که باعث کاهش تاخیر و افزایش ثبات می‌شود. بنابراین:

 • سرورهای مجازی از خطوط مخابراتی مجزا برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند که فقط به آن سرور اختصاص دارد. بنابراین برخلاف سرورهای فیزیکی که در یک شبکه اشتراکی با دیگر سرورها قرار دارند، اتصال آن‌ها به اینترنت مستقل تر و پایدارتر است.
 • سرورهای مجازی به سرورهای فیزیکی نزدیک‌تر هستند و بنابراین تاخیر کمتری در اتصال به اینترنت دارند که باعث ثبات بیشتری می‌شود.
 • سرورهای مجازی توسط اپراتورهایی که دارای زیرساخت‌های بسیار قوی‌تر و پایدارتر هستند اداره می‌شوند و این نیز به اتصال اینترنت ثابت‌تر کمک می‌کند.

بنابراین به طور خلاصه اتصال به اینترنت در سرور مجازی به دلیل شبکه مجزا، تاخیر کمتر، عدم وابستگی به سرورهای فیزیکی و زیرساخت قوی‌تر، ثابت‌تر و پایدارتری نسبت به سرورهای فیزیکی دارد.

افزایش منابع سرور مجازی

با افزایش منابع سرور مجازی، می‌توانید سئو سایت خود را از چندین طریق بهبود ببخشید:

 • افزایش سرعت سایت : هرچه پردازنده و رم بیشتری داشته باشد سرعت بارگذاری صفحات سایت بیشتر می‌شود. سرعت سایت یکی از اصلی‌ترین عوامل رتبه‌بندی گوگل است.
 • ظرفیت بیشتر برای استفاده از سرویس‌های ابری : ابزارهایی مانند کش، ابزارهای امنیتی، آنالیتیکس و … نیاز به منابع سرور بیشتری دارند.
 • افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی : به ویژه برای سایت‌هایی که فایل‌های بزرگ مانند عکس و ویدئو دارند.

بنابر این، با افزایش منابع سرور مجازی خود می‌توانید به سرعت و کیفیت بهتری دست یابید که هر دو از عوامل اصلی بهبود سئو هستند. همچنین می‌توانید از تمام امکانات سرویس‌های ابری برای بهینه‌سازی و امنیت سایت بهره ببرید که در نهایت باعث بهبود رتبه‌بندی شما در گوگل می‌شود. اینکه سرور مجازی خود را از کدام دیتاسنتر تهیه می کنید هم نقش مهمی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر خدمات یک دیتاسنتر مجهز مانند دیتاسنتر گروه آزما، مقاله معرفی سرویس میزبانی سرور را مطالعه بفرمایید.

نظرتان را بگویید