Menu

سرور مجازی چیست؟

توسط ۹ آذر ۱۴۰۱ اردیبهشت ۲۷ام, ۱۴۰۲ دیتا سنتر, سرور مجازی
سرور مجازی vps چیست؟

سرور مجازی vps چیست؟

اکثر دارندگان وبسایت از هاست اشتراکی بهره می برند. اما با گذشت زمان و با رشد سایت، و نیاز به عملکرد و منابع بیشتر، سرور مجازی (vps) گزینه قدرتمندتری می باشد. در واقع سرور مجازی، پلی مابین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی (Dedicated server) است. با میزبانی vps شما مالک سرور خود بوده و وبسایتتان را بر روی سرور خودتان، اجرا می کنید.

  • لیست مطالب این بخش

یک مثال ساده برای آشنایی بیشتر با انواع میزبانی (هاست)

VPS چگونه کار می کند؟

انتظارات مالک سرور مجازی از یک ارائه دهنده VPS

یک مثال ساده برای آشنایی بیشتر با انواع میزبانی وب:

هاست اشتراکی همانند زندگی در یک آپارتمان است. ارزان است اما امکانات را با دیگران به اشتراک گذاشته اید و اگر یک مهمانی بزرگ ترتیب دهید (ترافیک زیادی داشته باشید)، مدیر ساختمان به شما تذکر می دهد.

سرور اختصاصی، مانند زندگی در خانه شخصی می باشد. تمام منابع و امکانات موجود در خانه فقط برای استفاده شماست و مزاحمتی برای همسایه ها نخواهید داشت. حتی اگر مهمانی بگیرید و ترافیک بالایی را تجربه کنید.

VPS جایی در وسط این ۲ نوع میزبانی قرار دارد. سرور مجازی همانند زندگی در یک خانه با تعداد محدودی همسایه می باشد، این خانه بزرگتر از یک آپارتمان (هاست اشتراکی) است، اما شما دارایی و خدمات خاصی را به اشتراک گذاشته اید. علاوه بر این، برگزاری یک مهمانی (داشتن تعداد زیادی بازدیدکننده از وبسایت شما) آسان تر است.

ما میزبانی مشترک را به زندگی در یک مجتمع آپارتمانی تشبیه کردیم که در آن مکان و منابع یکسان بین ساکنان به اشتراک گذاشته شده است. با هاست اشتراکی، چندین ساکن (وب سایت) منابع یک ساختمان (یک سرور فیزیکی واحد) را به اشتراک می گذارند.

 این نوع هاست واقعا مقرون به صرفه است. متخصصان ماهر، محیط هاست اشتراکی را مدیریت می کنند، و یک کنترل پنل برای مشتریان در دسترس است تا سایت خود را مدیریت کنند. مشکل اصلی این سبک میزبانی، پهنای باند موجود و فضایی است که در آن گنجانده شده است. که برای اکثر وب سایت های تازه تاسیس کافی ست، اما در نهایت وب سایت ها به سرویسی نیاز خواهند داشت که با رشدشان افزایش یابد.

یکی دیگر از اشکالات مهم هاست اشتراکی این است که نمی تواند به خوبی از پس افزایش ترافیک برآید.

مزیت سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی

اما سرور VPS به مشکلات مقیاس پذیری و منابع محدود پاسخ می دهد. یک VPS به چندین اتاقک مجازی در یک سرور تقسیم می شود. هر اکانت مقادیری از این منابع اختصاص داده شده (CPU سرور، فضای دیسک، حافظه و پهنای باند)، به اضافه دسترسی به ریشه را دریافت می کند. شما هنوز سرور (ساختمان) را با افراد دیگر به اشتراک می گذارید، اما کنترل بیشتری بر فضای خود دارید و از آن به دلخواه استفاده می کنید.

برای آشنایی با انواع کاربرد سرور مجازی مقاله وبلاگ با عنوان “کاربرد سرور مجازی، ۶ کاربرد مهم vps” را مطالعه بفرمایید.

سرور مجازی vps چیست؟

نکته ظریف در مورد VPS این است که فضای سرور اختصاصی را شبیه سازی می کند، اما منابع سیستمی تخصیص یافته، بین سایت های جداگانه، تقسیم شده است. جایگزین بعدی گران ترین گزینه است. یک سرور اختصاصی که در آن تمام منابع سرور به یک کاربر اختصاص داده شده است.

سرور مجازی vps چیست؟

سرور مجازی VPS چیست؟

محیط های میزبانی وب VPS ، مانند یک سیستم عامل مجازی کار می کنند، به این معنا که یک سرور تعداد زیادی از سیستم عامل های مجازی شده را روی یک سرور واحد اجرا می کند، زیرا هر سیستم مجازی سازی شده طوری رفتار می کند که گویی یک سرور اختصاصی است.

مجازی سازی از طریق هایپروایزر امکان پذیر است. Hypervisor سخت‌افزار، نرم‌افزار یا سفت‌افزار رایانه‌ای است که با جدا کردن سخت‌افزار فیزیکی زیربنایی از سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی رایانه، ماشین‌های مجازی VMرا ایجاد و اجرا می‌کند.

سیستم کامپیوتری که هایپروایزر روی آن اجرا می شود به عنوان ماشین میزبان شناخته می شود و هر ماشین مجازی ماشین مهمان نامیده می شود.

Hypervisor به هر وب سایتی که از VPS استفاده می کند، یک سیستم عامل مجازی ارائه می دهد و مدیریت و اجرای سیستم عامل های مهمان را بر عهده دارد. این فرآیند بیشترین استفاده را از منابع کامپیوتری مانند پهنای باند شبکه، فضای حافظه و چرخه های پردازنده می کند. به همین دلیل، هایپروایزر با نام مانیتور ماشین مجازی VMM نیز شناخته می شود.

سرور VPS برای گرفتن منابع از سرور فیزیکی و دسترسی هر وب سایت به یک سرور شبیه سازی شده به یک Hypervisor متکی است. این سرورهای فیزیکی اغلب در یک مرکز داده (دیتاسنتر) نگهداری می شوند و به طور مساوی بین چندین بخش مجازی تقسیم می شوند (معروف به مجازی سازی سرور). هر محفظه اجاره داده می شود و نرم افزار سرور به طور جداگانه بر روی آنها تنظیم می شود تا هر واحد بتواند به عنوان یک واحد مستقل عمل کند.

هر VPS منفرد یک Container نامیده می شود و سروری که هر کانتینر در آن نگهداری می شود به عنوان یک گره شناخته می شود.

مزیت سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی

با خرید سرور مجازی VPS، از بسیاری از مزایای سرور اختصاصی با هزینه بسیار کمتر بهره مند می شوید. سرور مجازی امتیازات بیشتری را در سیستم عامل ارائه می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا هر نوع نرم افزاری را که قادر به اجرا بر روی آن سیستم عامل است نصب کنند. نرم افزار هر سرور مجازی به طور جداگانه نصب می شود و امکان عملکرد مستقل را برای همه کاربران فراهم می کند.

هنگامی که وب سایت شما بر روی VPS ذخیره می شود، شما تنها مسئول راه اندازی و نگهداری سرور هستید. پس لازم است که از دانش فنی لازم برخوردار باشید.

انتظارات مالک سرور مجازی از یک ارائه دهنده VPS به شرح زیر است:

راه اندازی اولیه سرور، به روز رسانی ها، مراقبتهای امنیتی، مانیتورینگ، پشتیبان گیری خودکار

مزایای سرور VPS چیست؟

مزیت اصلی سرورهای VPS این است که به شما آزادی می‌دهند که ماشین مجازی خود را داشته باشید، درست مانند سرور اختصاصی گران‌تر، و با عملکردی که می‌تواند به شما امکان مدیریت ترافیک متوسط ​​را با افزایش ناگهانی گاه و بیگاه بدهد.

سفارشی سازی

از آنجایی که سیستم عامل خود را دارید، با خرید سرور مجازی ایران، می توانید آن را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید. به عنوان مثال، اگر شما نمونه های خود را از برنامه های سرور از PHP گرفته تا MySQL، Apache دارید، می توانید آنها را به گونه ای سفارشی کنید که سرور متناسب با نیاز شما باشد.

کنترل

توانایی نظارت بر محیط میزبانی را ارائه می دهد. همچنین، اگر قصد دارید برنامه‌هایی را نصب کنید که نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم برای نهایی کردن نصب دارند، می‌توانید این کار را بدون تأثیرگذاری بر شخص دیگری در هر زمانی انجام دهید. حتی اگر یک سرور VPS را با دیگران به اشتراک بگذارید، سرور شما می‌تواند بدون ایجاد اختلال در دیگران راه‌اندازی مجدد شود.

ارزان تر

مقرون به صرفه تر از یک سرور اختصاصی.

منابع اختصاصی

با یک سرور VPS، هر زمان که به آن نیاز داشته باشید، مقدار از پیش تعریف شده رم در دسترس شماست.

مقیاس پذیری

یکی دیگر از جنبه های خوب VPS این است که می توانید منابعی را که فکر می کنید به آن نیاز دارید خریداری کنید، و اگر کافی نیست، می توانید به سادگی در پنلی که سرور مجازی را خریداری کرده اید، اندازه آن را افزایش دهید.

بخش های بعدی

نظرتان را بگویید