Menu

ماشین مجازی چیست؟

توسط ۹ آذر ۱۴۰۱ تیر ۱۹ام, ۱۴۰۲ دیتا سنتر, سرور مجازی
سرور مجازی vps چیست؟

ماشین مجازی vps چیست؟

اکثر دارندگان وبسایت از هاست اشتراکی بهره می برند. اما با گذشت زمان و با رشد سایت، و نیاز به عملکرد و منابع بیشتر، ماشین مجازی (vps) گزینه قدرتمندتری می باشد. در واقع این ماشین، پلی مابین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی (Dedicated server) است. با میزبانی vps شما مالک سرور خود بوده و وبسایتتان را بر روی سرور خودتان، اجرا می کنید.

  • لیست مطالب این بخش

یک مثال ساده برای آشنایی بیشتر با انواع میزبانی (هاست)

VPS چگونه کار می کند؟

انتظارات مالک، از یک ارائه دهنده VPS

یک مثال ساده برای آشنایی بیشتر با انواع میزبانی وب:

هاست اشتراکی همانند زندگی در یک آپارتمان است. ارزان است اما امکانات را با دیگران به اشتراک گذاشته اید و اگر یک مهمانی بزرگ ترتیب دهید (ترافیک زیادی داشته باشید)، مدیر ساختمان به شما تذکر می دهد.

سرور اختصاصی، مانند زندگی در خانه شخصی است. تمام منابع و امکانات موجود در خانه فقط برای استفاده شماست و مزاحمتی برای همسایه ها نخواهید داشت. حتی اگر مهمانی بگیرید و ترافیک بالایی را تجربه کنید.

VPS جایی در وسط این ۲ نوع میزبانی قرار دارد. همانند زندگی در یک خانه با تعداد محدودی همسایه، این خانه بزرگتر از یک آپارتمان (هاست اشتراکی) است، اما شما دارایی و خدمات خاصی را به اشتراک گذاشته اید. علاوه بر این، برگزاری یک مهمانی (داشتن تعداد زیادی بازدیدکننده از وبسایت شما) آسانتر است.

ما میزبانی مشترک را به زندگی در یک مجتمع آپارتمانی تشبیه کردیم که در آن مکان و منابع یکسان بین ساکنان به اشتراک گذاشته شده. با هاست اشتراکی، چندین ساکن (وبسایت) منابع یک ساختمان (یک سرور فیزیکی واحد) را به اشتراک میگذارند.

 این نوع هاست واقعا مقرون به صرفه است. متخصصان ماهر، محیط هاست اشتراکی را مدیریت می کنند، و یک کنترل پنل برای مشتریان در دسترس است تا سایت خود را مدیریت کنند. مشکل اصلی این سبک میزبانی، پهنای باند موجود و فضایی است که در آن گنجانده شده. که برای اکثر وبسایتهای تازه تاسیس کافیست، اما در نهایت وبسایتها به سرویسی نیاز خواهند داشت که با رشدشان افزایش یابد.

یکی دیگر از اشکالات مهم هاست اشتراکی این است که نمی تواند به خوبی از پس افزایش ترافیک برآید.

مزیت ماشین مجازی نسبت به هاست اشتراکی

اما سرور VPS به مشکلات مقیاس پذیری و منابع محدود پاسخ میدهد. یک VPS به چندین اتاقک مجازی در یک سرور تقسیم می شود. هر اکانت مقادیری از این منابع اختصاص داده شده (CPU سرور، فضای دیسک، حافظه و پهنای باند)، به اضافه دسترسی به ریشه را دریافت میکند. شما هنوز سرور (ساختمان) را با افراد دیگر به اشتراک میگذارید، اما کنترل بیشتری بر فضای خود دارید و از آن به دلخواه استفاده میکنید.

سرور مجازی vps چیست؟

نکته ظریف در مورد VPS این است که فضای سرور اختصاصی را شبیه سازی می کند، اما منابع سیستمی تخصیص یافته، بین سایتهای جداگانه، تقسیم شده. جایگزین بعدی گرانترین گزینه است. یک سرور اختصاصی که در آن تمام منابع سرور به یک کاربر اختصاص داده شده.

سرور مجازی vps چیست؟

سرور VPS چیست؟

محیطهای میزبانی وب VPS ، مانند یک سیستم عامل مجازی کار میکنند، به این معنا که یک سرور تعداد زیادی از سیستم عاملهای مجازی شده را روی یک سرور واحد اجرا میکند، زیرا هر سیستم مجازی سازی شده طوری رفتار میکند که گویی یک سرور اختصاصی است.

مجازی سازی از طریق هایپروایزر امکان پذیر است. Hypervisor سخت‌افزار، نرم‌افزار یا سفت‌افزار رایانه‌ای است که با جدا کردن سخت‌افزار فیزیکی زیربنایی از سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی رایانه، ماشین‌های مجازی VMرا ایجاد و اجرا می‌کند.

سیستم کامپیوتری که هایپروایزر روی آن اجرا میشود به عنوان ماشین میزبان شناخته میشود و هر ماشین مجازی ماشین مهمان نامیده میشود.

Hypervisor به هر وبسایتی که از VPS استفاده میکند، یک سیستم عامل مجازی ارائه میدهد و مدیریت و اجرای سیستم عاملهای مهمان را بر عهده دارد. این فرآیند بیشترین استفاده را از منابع کامپیوتری مانند پهنای باند شبکه، فضای حافظه و چرخه های پردازنده میکند. به همین دلیل، هایپروایزر با نام مانیتور ماشین مجازی VMM نیز شناخته میشود.

سرور VPS برای گرفتن منابع از سرور فیزیکی و دسترسی هر وبسایت به یک سرور شبیه سازی شده به یک Hypervisor متکی است. این سرورهای فیزیکی اغلب در یک مرکز داده (دیتاسنتر) نگهداری می شوند و به طور مساوی بین چندین بخش مجازی تقسیم می شوند (معروف به مجازی سازی سرور). هر محفظه اجاره داده میشود و نرم افزار سرور به طور جداگانه بر روی آنها تنظیم می شود تا هر واحد بتواند به عنوان یک واحد مستقل عمل کند.

هر VPS منفرد یک Container نامیده می شود و سروری که هر کانتینر در آن نگهداری می شود به عنوان یک گره شناخته می شود.

مزیت ماشین مجازی نسبت به سرور اختصاصی

با خرید ماشین مجازی VPS، از بسیاری از مزایای سرور اختصاصی با هزینه بسیار کمتر بهرهمند میشوید. ماشین مجازی امتیازات بیشتری را در سیستم عامل ارائه میدهد و به کاربران اجازه میدهد تا هر نوع نرم افزاری را که قادر به اجرا بر روی آن سیستم عامل است نصب کنند. نرم افزار هر ماشین مجازی به طور جداگانه نصب می شود و امکان عملکرد مستقل را برای همه کاربران فراهم میکند.

هنگامی که وبسایت شما بر روی VPS ذخیره میشود، شما تنها مسئول راه اندازی و نگهداری سرور هستید. پس لازم است که از دانش فنی لازم برخوردار باشید.

انتظارات مالک ماشین مجازی از یک ارائه دهنده VPS به شرح زیر است:

راه اندازی اولیه سرور، بروز رسانی، مراقبت امنیتی، مانیتورینگ، پشتیبانگیری خودکار

مزایای سرور VPS چیست؟

مزیت اصلی vps این است که به شما آزادی می‌دهند که ماشین مجازی خود را داشته باشید، درست مانند سرور اختصاصی گران‌تر، و با عملکردی که می‌تواند به شما امکان مدیریت ترافیک متوسط ​​را با افزایش ناگهانی گاه و بیگاه بدهد.

سفارشی سازی

از آنجایی که سیستم عامل خود را دارید، با سرور مجازی، می توانید آن را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید. به عنوان مثال، اگر شما نمونه های خود را از برنامه های سرور از PHP گرفته تا MySQL، Apache دارید، می توانید آنها را به گونه ای سفارشی کنید که سرور متناسب با نیاز شما باشد.

کنترل

توانایی نظارت بر محیط میزبانی را ارائه میدهد. همچنین، اگر قصد دارید برنامه‌هایی را نصب کنید که نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم برای نهایی کردن نصب دارند، می‌توانید این کار را بدون تأثیرگذاری بر شخص دیگری در هر زمانی انجام دهید. حتی اگر یک سرور VPS را با دیگران به اشتراک بگذارید، سرور شما می‌تواند بدون ایجاد اختلال در دیگران راه‌اندازی مجدد شود.

ارزانتر

مقرون به صرفه تر از یک سرور اختصاصی.

منابع اختصاصی

با یک ماشین مجازی، هر زمان که به آن نیاز داشته باشید، مقدار از پیش تعریف شده رم در دسترس شماست.

مقیاس پذیری

یکی دیگر از جنبه های خوب VPS این است که میتوانید منابعی را که فکر می کنید به آن نیاز دارید خریداری کنید، و اگر کافی نیست، میتوانید به سادگی در پنلی که ماشین مجازی را خریداری کردید، اندازه آنرا افزایش دهید.

نظرتان را بگویید